Manau, visiems tėvams kažkada ateina suvokimas, kad vaikui įdomiausia tai, kas mažiausiai panašu į žaislą. Dvi dėžės brangių lavinamųjų žaislų vienišos stovi kampe, kai vaikas valandą žaidžia su kartonine dėže nuo kurjerio pristatytų prekių.
Didžiausias terorizmas manęs laukia virtuvėje. Visko Mažajam A. reikia. Ir būtent tada, kai man telieka pabaigti plauti indus ar pašauti troškinį į orkaitę. Taigi, kai man pritrūksta tų dešimties minučių, į pagalbą skuba viskas, kas yra po ranka. Taip gimsta geriausi lavinamieji* žaislai.
Pirmasis toks žaislas iš šiukšlių – barškutis. Kadangi mažajam labai reikėjo spalvoto indelio nuo kanapių sėklų, įpyliau į jį saujelę grūdų, įmečiau suglamžytą aliuminio folijos gabalėlį ir gerai uždariau. Tai buvo vienas mėgstamiausių Mažojo A. žaislų visą pusmetį. 😀
Kai pradėjau siūti, likdavo tokių atraižų, kurių jau nebesinorėjo sandėliuoti. Tokias atraižas galima patalpinti dėžutėje ir leisti mažyliui jas iš ten ištraukti… ir sukišti atgal. Aš naudojau dėžutę nuo arbatos, bet tam tinka dėžutės nuo servetėlių ir visos kitos dėžutės, kuriose galima iškirpti skylę. Ir atraižų nebūtina ieškoti, jei nesiuvate. Sukarpykite kokį metamą lauk rūbą (švarų, žinoma).
Tai štai, pirštukų miklumas, spalvų ir tekstūrų pažinimas.
Joks didelis kartono ar popieriaus gabalas negali iškeliauti į konteinerį bent jau neapipaišytas!!! Net ir patys mažiausi turi ką su juo nuveikti – palankstyti, padraskyti, užropoti ir suprasti, kad nestabilu… Kiek vyresni gali piešti. O visai dideli vaikai jau gali net karpyti ir daryti žaislams loveles, namus ar svajonių automobilius.
Aš dar neturiu vaikams saugių piešimo priemonių, todėl leidžiu piešti paprastu teksto žymekliu. Geltonu praktiškai niekada, bet vat į kadrą būtent toks pakliuvo. 😀 Žinoma, tik su labai atidžia priežiūra.
Jeigu mamai reikia sutvarkyti burokėlius, pats geriausias žaislas mažyliui – štampukai. Burokėlį reikia gerai nušveisti ir išpjaustyti formelę. Dar prireiks bet kokio popieriaus. Jei turite vaiką – mokykitės neišmesti lapų su viena tuščia puse. 😀
Saugūs ir patyrinėti…
Ir paragauti. 😀
Po kurio laiko, štampuką reikia atnaujinti – nupjauti vieną sluoksnį. Na, ir mėgautis pirmaisiais meno kūriniais.
Visos dėžutės ir indeliai taip pat turi būti gerai sužaisti prieš išmetant. Su šiais, nuo arbatos ir košės, veiklos buvo visai dienai. Dėlioti kamuoliukus, perpilti juos iš vieno į kitą, bandyti sunerti tarpusavyje, ridenti.
Dar vienas puikus virtuvinis atradimas – laminuota aliuminio folija. Laminatas čia – paprastas užspaudžiamas maišelis. Iš pradžių, tvarinys atstojo lėkštutę.
Vėliau buvo lamdomas, lankstomas… Mamos pagalba vėl ištiesinamas, kol galiausiai rezultatas – nebepataisomas. 😀 Išmetam ir gyvenam toliau.
Atrinkite „saugius“ magnetukus ir juos prisekite prie šaldytuvo vaikui pasiekiamoje vietoje. Kurį laiką Mažajam A. tai buvo visų žaidimų TOP.
Tada sugalvojau magnetukais aplipinti metalinę dėžutę nuo arbatos. Dabar užduotį pasunkinau – sudėjau į vidų. Reikia nemažai atkaklumo ir pirštukų miklumo, norint juos ištraukti.
Svečiuojantis pas močiutę, teko greitai suktis iš padėties, kai nepaėmiau jokio žaislo pakeliui į vonią. Čiupau nuo palangės vazonėlį ir prigriebiau kelis vatos pagaliukus. Superinis žaislas. Beeet… Kelis kartus sumetęs pagaliukus per skyles, Mažasis A. vazonėlį apvertė ir žiūrėjo į mane tuo žvilgsniu „mama, žiūrėk, taip daug paprasčiau“. 😀 Na, bet 10 minučių tai tikrai veikė.
Paskutinis mūsų išradimas – makaronų žaislas su papildymais. Pradėjome nuo makaronų ir šiaudelio. Mažasis susidomėjęs vėrė makaronus. Tada nuėmė. Vėl suvėrė.
Kol pabodo…
Tuomet į pagalbą atskubėjo metalinė dėžutė. Metant makaroną – skamba.
Kad būtų dar įdomiau, padaviau virtuvinį „pincetą“.
Na, tada dar ledukų formelę…
O paskui dar ir batraištį. Vėrė ir ant jo. 🙂 Per tą pusvalandį ir valgyti pagaminau, ir pirštukai buvo pamiklinti.
Begalę tokių žaislų galima sugalvoti. Ne tik žaidimų ir veiklos namuose paįvairinimui, bet, svarbiausia, kai labai labai reikia tų 10 minučių ramybės. 😉
*Kad ir kaip skambiai besivadintų žaislų parduotuvė ar žaislas – „lavinantys“, „edukaciniai“, „ugdantys“ ir pan., mažam vaikui jie nėra kažkuo išskirtiniai. VISI DAR NEMATYTI IR NELIESTI daiktai vaikui yra lavinantys. Vieni skatina smulkiąją motoriką, kiti „stambiąją“, lavina koordinaciją, padeda pažinti skirtingas faktūras, spalvas, skatina fantaziją, kūrybiškumą ir pan..